• Σπορ
  • Ποδόσφαιρο: Η ΑΕΛ επικράτησε με 2-1 της Ομόνοιας

Forum Athletic Dept

Ποδόσφαιρο: Η ΑΕΛ επικράτησε με 2-1 της Ομόνοιας

Η ΑΕΛ επικράτησε με 2-1 της Ομόνοιας στο Τσίρειο, σε αγώνα του Α’ ομίλου της 2ης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου.

Τα γκολ για τους νικητές σημείωσαν οι Γκαμπιονέτα και Σασί ενώ για την Ομόνοια μείωσε ο Ντάρμπισαϊρ. Με αυτή την νίκη, η λεμεσιανή ομάδα παραμένει σε τροχιά εξασφάλιση του ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Εμφαντική νίκη της Νέας Σαλαμίνας επί της Δόξας

Η Νέα Σαλαμίνα συνέτριψε την Δόξα Κατωκοπιάς στο Μακάρειο με 6-2 σε αγώνα για την 2η αγωνιστική της φάσης των play-off του δεύτερο ομίλου του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου Α’ κατηγορίας.

Με τη νίκη αυτή, η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε στους 27 βαθμούς, ξεπερνώντας την Αλκή που επίσης αγωνίζεται σήμερα με τον Ολυμπιακό.

Η Δόξα με τον Σαντίκ Μπεράτ είχε ανοίξει το σκορ νωρίς στο 6ο λεπτό, με τον Τιάγκο Φερέιρα να ισοφασίζει στο 43ο λεπτό. Η Σαλαμίνα μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Νουρ Φαρχάντ. Στο 67’ ο Ελούντου Τσαρλς πέτυχε το 3-1, με τους Φερέιρα και Φαρσχάντ να αυξάνουν το σκορ στο 1-4 στο 71’ και στο 84’. Στο 86’ ο Θεοδόσης Σιαθάς πέτυχε το 6-1 και στο 88’ ο Σαντίκ Μπεράτ μείωσε για τη Δόξα στο 2-6.

Σημαντική νίκη της Αλκής επί του Ολυμπιακού

Σημαντική νίκη πέτυχε η Αλκή επικρατώντας του Ολυμπιακού με 3-1 στο στάδιο Αμμόχωστος, σε αγώνα για την 2η αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου.

Η Αλκή ανέβηκε στην τέταρτη θέση του β’ ομίλου με 29 βαθμούς, αφήνοντας τον Ολυμπιακό στην τελευταία θέση με 20 βαθμούς.

Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Τζόφρι Μαλφλουρί στο 10’ και στο 72’ και ο Φαμπρίτσιο Σιμόες στην εκπνοή του αγώνα. Για τον Ολυμπιακό σκόραρε ο Κάστρο Χέλντερ στο 32’.