• Αρχική
  • Επικαιρότητα
  • Σπορ
  • Με ήττα 3-1 από την Σούντουβα άρχισε τις υποχρεώσεις του στο Champions League ο ΑΠΟΕΛ

Με ήττα, εκτός έδρας από τη Σούντουβα Λιθουανίας, άρχισε τις υποχρεώσεις του στο Champions League ο ΑΠΟΕΛ.

Η λιθουανική ομάδα σκόραρε τρία τέρματα στα πρώτα 19 λεπτά του αγώνα, με τον Σισίλια να πετυχαίνει χατ τρικ (9′ , 13′, 19′).

Μετά τα 3 γκολ που το φιλοδώρησε ο Σισίλια, ο ΑΠΟΕΛ κατέβαλε φιλότιμες προσπάθειες, έχασε ευκαιρίες. Αρχίζοντας το δεύτερο ημίχρονο με δυο αλλαγές, τον Ποτέ και Αλωνεύτη που αντικατέστησαν τους Ντε ΒΙνσέντι και Σάλαϊ και αλλάζοντας σύστημα, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να μειώσει στις καθυστερήσεις (94) το σκόρ, με τον Καζού να πετυχαίνει γκολ με κεφαλιά από σέντρα του Σόουζα και να δίνει ελπίδες στον πρωταθλητή Κύπρου, ότι στον επαναληπτικό στη Λευκωσία θα πετύχει την ανατροπή.

Ο αγώνας ήταν για την πρώτη προκριματική φάση του Champions League και διεξήχθη στο «Futbolo stadionas Marijampolėje».

Ο επαναληπτικός αγώνας θα διεξαχθεί την Τρίτη 17 Ιουλίου στις 20:00 στο Στάδιο ΓΣΠ.

Ο νικητής των αγώνων ΑΠΟΕΛ – Σούντουβα θα αντιμετωπίσει στη επόμενη φάση της διοργάνωσης το νικητή του αγώνων Σπαρτάκς Λετονίας - Ερυθρός Αστέρας Βελιγραδίου.

Ο ηττημένος θα συνεχίσει στη δεύτερη προκριματική φάση του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει τον ηττημένο του αγώνα Φλόρα Ταλίν - Μπερ Σεβά Ισραήλ.

Συνθέσεις:
ΑΠΟΕΛ (Μπρ. Μπαλταζάρ): Βάτερμαν, Μιλάνοφ (63΄Νατέλ), Καζού, Ταβάρες, Μερκής, Μοράις, Σόουζα, Αλ Τάαμαρι, Σάλαι (46΄ Αλωνεύτης), Ντε Βινσέντι (46΄Ποτέ), Ντελατόρε

Σούντουβα (Βλ. Τσέμπουρι): Καρντούμ, Λεϊμόνας, Σβερλιούγκα, Ζιβάνοβιτς, Ματουλεβίτσιους, Σλάβιτσκας, Αζεβέδο (58΄Φίνκλερ), Βερμπίκας, Τόπτσαγκιτς (30΄ Βεζεβίτσιους), Α. Γιανκάουσκας, Σισίλια

Με κίτρινες χρεώθηκαν δύο ποδοσφαιριστές της Σούντουβα, στο 52′ ο Λεϊμόνας και το 84′ Zιβάνοβιτς.