• Επικαιρότητα
  • Σπορ
  • Νίκη με 4-0 πέτυχε η ΑΕΛ επί του Ερμή στο Κύπελλο ποδοσφαίρου
Νίκη με 4-0 πέτυχε η ΑΕΛ επί του Ερμή στο Κύπελλο ποδοσφαίρου

Νίκη με το ευρύ σκορ 4-0, που την φέρνει πολύ κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου στο ποδόσφαιρο, πέτυχε το απόγευμα στο Τσίρειο Στάδιο η ΑΕΛ επί του Ερμή Αραδίππου στο πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Το σκορ για την ΑΕΛ άνοιξε στο 2΄ ο Aganovic, ενώ στο 34΄ ο Χρίστος Γουίλερ πέτυχε το 2-0.

Πριν τη λήξη του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 45΄ο Jurado Fernandez ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, και ο Αγκάνοβιτς στο 88’το 4-0.

Η Καρμιώτισσα προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου στο ποδόσφαιρο και αντιμετωπίζει τον Απόλλων

Στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου, με δύο νίκες επί του Εθνικού Άχνα, προκρίθηκε το απόγευμα η Καρμιώτισσα Πολεμιδιών και θα αντιμετωπίσει στους «8» τον Απόλλων Λεμεσού.

Διεξάγονται το απόγευμα τέσσερις αγώνες για το Κύπελλο Κύπρου στο ποδόσφαιρο, εκ των οποίων δύο αφορούν εξ αναβολής επαναληπτικούς αγώνες της Β` φάσης της διοργάνωσης και δύο αγώνες για την προημιτελική φάση.

Συγκεκριμένα, σε εξ αναβολής επαναληπτικό αγώνα για την φάση των «16» του Κυπέλλου η Καρμιώτισσα Πολεμιδιών νίκησε εκτός έδρας με 3 – 1 τον Εθνικό Άχνας και σε συνδυασμό και με τη νίκη με 2 – 1 που πέτυχε στον πρώτο αγώνα πέρασε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το ΑΠΟΕΛ προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου στο ποδόσφαιρο και αντιμετωπίζει την ΑΕΚ

Στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου στο ποδόσφαιρο όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ Λάρνακας, προκρίθηκε απόψε το ΑΠΟΕΛ μετά και τη δεύτερη του νίκη επί της Δόξας Κατωκοπιάς στο Μακάρειο Στάδιο με 3 – 0.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν μόλις στο 11΄με τον Balogh, ενώ δύο λεπτά αργότερα, στο 13΄, ο Αλωνέυτης πέτυχε το 2 – 0.

Το τελικό 3 – 0 έκανε στο 67΄και πάλι ο Balogh.

Στο 2 – 2 έμειναν Πάφος και Παραλίμνι

Η Πάφος υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 2 – 2 στο «Στέλιος Κυριακίδης», από την Ένωση Νέων Παραλιμνίου στον πρώτο αγώνα για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Κύπρου στο ποδόσφαιρο.

Το σκορ άνοιξε το Παραλίμνι στο 24΄ με τον Udoji , ενώ πριν τη λήξη του ημιχρόνου, στο 44΄, η Πάφος ισοφάρισε σε 1 – 1 με τον Angulo Mosquera.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 52΄η Πάφος προηγήθηκε με τον Αντρέας Κάρω.

Το Παραλίμνι ισοφάρισε στο τελικό 2 – 2 με τον Αγγελή στο 78΄, σκορ που ευνοεί τους φιλοξενούμενους αφού τα 2 εκτός έδρας τέρματα τους δίνουν πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοπαλίας 0-0 και 1-1 στον επαναληπτικό ο οποίος θα διεξαχθεί στις 27 Φεβρουαρίου.