• Επικαιρότητα
  • Σπορ
  • Europa league: Με το ένα πόδι στον επόμενο γύρο ο Απόλλωνας
Europa league: Με το ένα πόδι στον επόμενο γύρο ο Απόλλωνας

Σημαντικό βήμα πρόκρισης στο 2ο προκριματικό γύρο του Europa League έκανε απόψε ο Απόλλωνας που νίκησε εκτός έδρας με 2-0 την Kauno Žalgiris εκτός έδρας.

Ο Ιωάννης Πίττας με μακρινό σουτ άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό και ο Ζελάγια διαμόρφωσε το τελικό 0-2 με πέναλτι στο 90'.

Ο επαναληπτικός θα γίνει στο ΓΣΠ στις 18 Ιουλίου.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Νικελίονις, Σίλβα (59′ Κλονιούνας), Σαντάουσκας, Ντάπκους, Σίρβς (79′ Ντελέ), Ρομανόφσκι, Σιλκάιτις, Γκαλκεβίσιους, Μπουσμάν, Βικουερέδο, Σεσπάουκις (66′ Πιλιπάιτιτς).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Μολ, Σελίμοβιτς (46'Σάλαϊ), Σακέτι, Μπεσάτ, Πίττας, Μάρκοβιτς, Ζελάγια, Πέδρο, Παπουλής (65'Γκάκπε), Γιούστε, Σαρδινέρο (79'Αγκίρε)

Europa League: Στενή νίκη για ΑΕΚ Λάρνακος επί της Πέτροκουμπ Μολδαβίας

Με το δεξί μεν αλλά και με άγχος άρχισε η νέα σεζόν για την ΑΕΚ, η οποία με γκολ του Χέφελ μόλις στο 3ο λεπτό, κέρδισε την Πέτροκουμπ Μολδαβίας με 1-0 και έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στον επόμενο γύρο των προκριματικών του Europa League .

Η ομάδα του Ιντιάκεθ ήταν καλύτερη, είχε και δοκάρι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου όμως δεν κατάφερε να πετύχει άλλα γκολ και θα πρέπει να προσέξει στον επαναληπτικό αφού οι Μολδαβοί έδειξαν ότι μπορούν να γίνουν υπό προϋποθέσεις επικίνδυνοι.

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς, Μοΐσοφ (85` Κάσες), Ραούλ, Γκονζάλες, Ιωάννου (46` Τέτε), Χέφελ (68` Ακοράν), Σάστρε, Τρισκόφσκι, Γιάννου, Φλοριάν
Πέτροκουμπ: Άβραμ, Εντζομό, Μουντράκ, Τάρας (63` Σλίβκα), Ντέτοβ (9` Γκούλτσεακ), Μπέγιαν (70` Τσούρκαν), Κοτζοκάρι, Ντουάνλα, Ποτίρνιτσε, Τζου, Τζάρνταν