• Σπορ
  • Η ΑΕΛ επικράτησε του Απόλλωνα με 2-0
Η ΑΕΛ επικράτησε του Απόλλων με 2-0

Η ΑΕΛ επικράτησε του Απόλλωνα με 2-0

Με δύο γκολ του Μάε η ΑΕΛ επικράτησε στο ντέρμπι της Λεμεσού του Απόλλωνα με 2 – 0 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του παγκυπρίου Πρωταθλήματος ποδοσφαίρου.

Ο Μάε πέτυχε το πρώτο γκολ της ΑΕΛ στο 65ο λεπτό και το δεύτερο στο 85ο λεπτό με πέναλτι.

Με τη νίκη τους αυτοί, οι «γαλαζοκίτρινοι» ανέβηκαν στους 26 βαθμούς, ενώ στους 32 έμεινε ο Απόλλωνας.

Το ΑΠΟΕΛ νίκησε δύσκολα με 2 – 1 τη Νέα Σαλαμίνα

Το ΑΠΟΕΛ επικράτησε δύσκολα απόψε με 2 – 1 της Νέας Σαλαμίνας στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του παγκυπρίου Πρωταθλήματος ποδοσφαίρου.

Το ΑΠΟΕΛ πήρε το προβάδισμα στο σκορ με αυτογκόλ του Λαμπό στο 51΄για να ισοφαρίσει η Νέα Σαλαμίνα στο 67΄ με τον Σιαθά ο οποίος πήρε την μπάλα μετά από λάθος πάσα του Μιχαΐλοβιτς.

Τελικά, το ΑΠΟΕΛ πήρε τη νίκη στο 79΄ με κεφαλιά του Σόουζα.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της αγωνιστικής είναι: Ανόρθωση-Δόξα 3-0, Εθνικός-Πάφος 0-3, Ολυμπιακός-Ομόνοια 0-2, ΑΠΟΕΛ-Νέα Σαλαμίνα 2-1, ΑΕΛ-Απόλλων 2-0.

Βαθμολογία: Ανόρθωση 39 (17 αγ), Ομόνοια 38, ΑΠΟΕΛ 34 (17 αγ), Απόλλων 32 (17 αγ), ΑΕΛ 26, ΑΕΚ 25 (17 αγ), Νέα Σαλαμίνα 24, Ολυμπιακός 17, Πάφος 17 (17 αγ), Εθνικός 14, ΕΝΠ 12 (17 αγ), Δόξα 8.