• Επικαιρότητα
  • Σπορ
  • Η Πάφος κατέβαλε την ΑΕΛ με 2-0
Η Πάφος κατέβαλε την ΑΕΛ με 2-0

H Πάφος κέρδισε με 2-0 στο Στελιος Κυριακίδης την ΑΕΛ στον τελευταίο σημερινό αγώνα για την 19η αγωνιστική του παγκυπρίου πρωταθλήματος ποδοσφαίρου.

Τα γκολ για την παφιακή ομάδα πέτυχαν οι Ντένις Ράκελς στο 44ο λεπτό με τον Έτσον Βα να διαμορφώνει το τελικό 2-0 στο 75’.

Νίκη έκπληξη της Ένωσης επί του Απόλλωνα στο Τσίρειο

Με γκολ του Νίκο Βαρέλα στο 72ο λεπτό, η Ένωση Νέων Παραλιμνίου κατέβαλε στο Τσίρειο τον Απόλλωνα με 0-1 σε ένα άλλο αποτέλεσμα – έκπληξη της 19ης αγωνιστικής του παγκυπρίου πρωταθλήματος ποδοσφαίρου.

Το συγκρότημα του Τσέντομιρ Γιαννέσκφι πέτυχε την τέταρτη του νίκη στο πρωτάθλημα και με τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς ανέβηκε εκ νέου στην 10η θέση με 18 βαθμούς, μόλις ένα μπροστά από τον Εθνικό Άχνας, ο οποίος κατέβαλε σε μια νίκη-σοκ την δεύτερη της βαθμολογίας, Ομόνοια, στο ΓΣΠ.

Από την πλευρά του, ο Απόλλωνας έμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 32 βαθμούς.

Νίκη σοκ του Εθνικού κόντρα στην Ομόνοια

Ένας ψυχωμένος Εθνικός Άχνας κατέβαλε την Ομόνοια με 2-1 στο ΓΣΠ, παίρνοντας μία νίκη χρυσάφι στην προσπάθειά του για παραμονή στην κατηγορία και στερώντας ταυτόχρονα από τους πράσινους την ευκαιρία να αναρριχηθούν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το σκόρ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους στο 59ο λεπτό ο Χριστόφορος Χριστοφή με την Ομόνοια να ισοφαρίζει στο Ματ Ντάρμπισάιαρ με πέναλτι στο 74’. Ο Εθνικός διαμόρφωσε το τελικό 1-2 τρία λεπτά αργότερα με επιτυχημένο κτύπημα πέναλτι που εκτέλεσε ο Ίλια Μαρκόφσκι.