Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου: Πρώτη ήττα για Ομόνοια, στραβοπάτημα για Ανόρθωση, όλα τα αποτελέσματα και βαθμολογία

Με την ισοπαλία στο ντέρμπι ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνα, την πρώτη ήττα της Ομόνοιας στο πρωτάθλημα από τον Ολυμπιακό και το στραβοπάτημα της Ανόρθωσης με την Καρμιώτισσα, σημαδεύτηκε η 9η αγωνιστική του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου Α΄ Κατηγορίας, η οποία συνεχίζεται σήμερα στις 18:00 με τον αγώνα Νέα Σαλαμίνα – Εθνικού Άχνας.

Στο Μακάρειο Στάδιο ο εκπληκτικός φέτος Ολυμπιακός νίκησε με 1-0 την Ομόνοια από γκολ του Μανρίκε στο 80ο λεπτό. Με την επιτυχία του ο Ολυμπιακός έφτασε στους 15 βαθμούς, όσους κι η Ομόνοια η οποία δέχθηκε την πρώτη φετινή της ήττα.

Στο Στάδιο Στέλιος Κυριακίδης Καρμιώτισσα Πολεμιδιών και Ανόρθωση έμειναν στο 1-1. Η Καρμιώτισσα άνοιξε το σκορ στο 62ο λεπτό με τον Σασί και η Ανόρθωση ισοφάρισε στο 66ο λεπτό με τον Μίχα. Με το βαθμό της ισοπαλίας έφτασε στους 20 βαθμούς, όσους και ο Απόλλωνας. Στους επτά βαθμούς η Καρμιώτισσα.

Συνοπτικά στους αγώνες για την 9η αγωνιστική σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα:

ΑΠΟΕΛ-Απόλλωνας 1-1, ΑΕΛ-Ερμής 2-1, Ολυμπιακός-Ομόνοια 1-0, Καρμιώτισσα-Ανόρθωση 1-1 και ΕΝ Παραλιμνίου-Δόξα 0-0. Αναβλήθηκε ο αγώνας μεταξύ της ΑΕΚ Λάρνακας και της Πάφος F.C., καθώς σύμφωνα με το Πρωτόκολλο της ΚΟΠ στην ομάδα της Πάφου έχουν εντοπιστεί σε περίοδο επτά ημερών πέραν των τεσσάρων κρουσμάτων COVID-19.

Βαθμολογία: Απόλλων 20 (8 αγ.), Ανόρθωση 20, ΑΕΛ 18, ΑΕΚ 16 (8 αγ.), Ολυμπιακός 15, Ομόνοια 15 (8 αγ.), Δόξα 12 (8 αγ.), Πάφος 11 (8 αγ.), Ερμής 10, ΑΠΟΕΛ 9 (8 αγ.), Καρμιώτισσα 7, ΕΝΠ 5, Εθνικός 4 (8 αγ.), Νέα Σαλαμίνα 3 (8 αγ.).