Η Ανόρθωση κατέκτησε το Κύπελλο στο Βόλεϊ ανδρών

Η Ανόρθωση κέρδισε χθες βράδυ την Ομόνοια με 3-1 σετ και κατέκτησε το Κύπελλο στο Βόλεϊ ανδρών για τη χρονιά 2011-12. Σύμφωνα με την ιστοσελίδα της ΚΟΠΕ, μετά από ένα συγκλονιστικό τελικό -αντάξιο του ονόματος των δύο ομάδων- η Ανόρθωση κέρδισε την Ομόνοια με 3-1 κατακτώντας το 15ο κύπελλο της ιστορίας της.

Ο αγώνας ήταν εξαιρετικός, προσφέροντας πλούσιο θέαμα και βόλεϊ υψηλού επιπέδου στους φιλάθλους. Η Ομόνοια παρουσιάστηκε ψυχωμένη και με αγωνιστικό σθένος πίεσε στα άκρα τη δευτεραθλήτρια Ανόρθωση.

Στο πρώτο σετ η «Κυρία» χρειάστηκε να φτάσει στο 30-28 για να πάρει το προβάδισμα, ενώ στη συνέχεια οι τριφυλλοφόροι ισοφάρισαν σε 1-1 παίρνοντας το 2ο σετ με 25-21 δείχνοντας ότι θα παλέψουν με όλες τους τις δυνάμεις για τον τίτλο. Το κρίσιμο τρίτο σετ είχε ανάλογη εξέλιξη, με το πρώτο όπου μετά από συνεχείς εναλλαγές στο σκορ η Ανόρθωση κατάφερε να επικρατήσει στις λεπτομέρειες με 32-30 παίρνοντας το προβάδισμα με 2-1 σετ. Στο τρίτο σετ η Ομόνοια φάνηκε να μένει από δυνάμεις και με την ψυχολογία εναντίον της λόγω της απώλειας του τρίτου σετ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-5 και 16-11 και ο τίτλος άρχισε να παίρνει «κυανόλευκο» χρώμα.

Η Ανόρθωση, παίζοντας εξαιρετικά και περιορίζοντας τα λάθη, κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα παρά τη μείωση του σκορ από την εφτάψυχη Ομόνοια και κατέκτησε το τέταρτο σετ με 25-22 και τον αγώνα με 3-1 σετ παίρνοντας έτσι το κύπελλο. Αυτός ήταν ο 15ος τίτλος κυπέλλου της Ανόρθωσης σε 25 συνολικά παρουσίες σε τελικό και ο πρώτος μετά το 2005 «σπάζοντας» έτσι το αρνητικό σερί των τριών τελευταίων χρόνων σε τελικούς.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιάννης Μαντέκας της Ανόρθωσης.