Με τον αγώνα Πάφος-Ολυμπιακός κλείνει η αυλαία 18ης αγωνιστικής, όλα τα αποτελέσματα

Με τον αγώνα Πάφος-Ολυμπιακός που θα αρχίσει στις 19:00 ολοκληρώνεται σήμερα η 18η αγωνιστική του Πρωταθλήματος CYTA, στην οποία ξεχώρισαν οι νίκες της Ομόνοιας και της ΑΕΛ στα ντέρμπι απέναντι σε Απόλλωνα και ΑΕΚ αντίστοιχα.

Η ΑΕΛ εξάλλου με τη νίκη της και τον ήττα την ίδια ώρα του Απόλλωνα, σκαρφάλωσε στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ η Ομόνοια πλησίασε στους 2 βαθμούς την κορυφή.

ΑΕΛ - ΑΕΚ 3-1

Η ομάδα της Λάρνακας ήταν αυτή που σκόραρε πρώτη αφού, ο Ακοράν στο 16’ άνοιξε το σκορ. Ο Μπάμπιτς στο 36’ ισοφάρισε σε 1-1, ο Ντανίλο στο 59’ πέτυχε το 2-1 και ο Μπάμπιτς στο 62’ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για την ΑΕΛ. Στις καθυστερήσεις, ο Μαέ εκτέλεσε πέναλτι για την ΑΕΛ στο δοκάρι.

Ομόνοια - Απόλλων 2-1

Νίκη με ανατροπή για την Ομόνοια αφού, ο Απόλλων προηγήθηκε με τον Ντιγκινί στο 2ο λεπτό. Ο Τιάγκο στο 25' ισοφάρισε σε 1-1. Το τελικό 2-1 σημειώθηκε στο 65ο λεπτό όταν από προσπάθεια του Λέζιακς, η μπάλα κόντραρε στο Σάλαϊ και κατέληξε στα δίχτυα του Δημητρίου.

Συνοπτικά, τα αποτελέσματα είναι: Ομόνοια-Απόλλωνας 2-1, ΑΕΛ-ΑΕΚ 3-1, Ανόρθωση-Εθνικός 1-0, Δόξα-ΑΠΟΕΛ 2-1, Ερμής-Νέα Σαλαμίνα 1-2, Παραλίμνι-Καρμιώτισσα 2-2.

Πηγή: ΚΥΠΕ, ΚΟΠ