Χρυσό για την Κύπρο στους Βαλκανικούς Αγώνες νέων κολύμβησης

Χρυσό μετάλλιο εξασφάλισε η Κύπρος στους Βαλκανικούς αγώνες νέων κολύμβησης, που έγιναν αυτό το Σαββατοκύριακο, στο Κρούσεβατς στη Σερβία.

Δράστης ο Ιάκωβος Χατζηκωνσταντίνου, ο οποίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, στα 1500μ ελεύθερο, διαλύοντας την προηγούμενη δική του παγκύπρια επίδοση. Ο πρωταθλητής μας πέτυχε χρόνο 15.46.32 (το προηγούμενο ρεκόρ 15.52.90), ενώ έχασε το όριο πρόσκλησης για τους Ολυμπιακούς Αγώνες μόλις για τρία δευτερόλεπτα. Στη δεύτερη ο Αλέξανδρος Καπισίδης από την Ελλάδα με 15.52.90 και στην τρίτη ο Ρουμάνος Alexandru Raiu με 16.02.00.

Πέραν από τη μεγάλη επιτυχία του Χατζηκωνσταντίνου, δύο κολυμβήτριες μας κατάφεραν και ανέβηκαν στο βάθρο των νικητών εξασφαλίζοντας δύο χάλκινα μετάλλια. Η Ελενα Χατζηκυριάκου στα 100μ. πεταλούδα τερμάτισε τρίτη με επίδοση 1.06.59, πίσω από τις Ελλαδίτισες Αργυρώ Γαιτανίδη Τζιντρούδη (1.03.69) και την Δήμητρα Αργυρίου (1.06.25). Το δεύτερο χάλκινο μετάλλιο εξασφάλισε η Μαλβίνα Σιούκρη στα 100μ. ύπτιο με χρόνο 1.09.61, ενώ τις δύο πρώτες θέσεις εξασφάλισαν αθλήτριες από την Τουρκία και την Μολδαβία αντίστοιχα.

Ο Σεμπάστιαν Κονναρής ήταν ο αθλητής που συμπλήρωσε τις επιτυχίες μας, αφού η επίδοση που σημείωσε στα 200μ. ύπτιο (2.08.61) αποτελεί νέα παγκύπρια επίδοση ανδρών και νέων. Την προηγούμενη επίδοση κατείχε ο ίδιος από πέρσι τον Ιούλιο με 2.10.50.