Ο Απόλλωνας πήρε το ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ, σήμερα Ομόνοια-Δόξα και Ανόρθωση-Εθνικός

Ο Απόλλων κέρδισε με 2-1 το ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta. Βίοι αντίθετοι για Απόλλωνα και ΑΠΟΕΛ μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα καθώς η λεμεσιανή ομάδα έχει τρεις νίκες σε τρεις αγώνες και οι πρωτευουσιάνοι τρεις ήττες στις 3 αγωνιστικές.

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Καρώ άνοιξε το σκορ για το ΑΠΟΕΛ μόλις στο 2ο λεπτό για να ισοφαρίσει ο Ζράντι για τον Απόλλωνα στο 8ο λεπτό.

Από προσπάθεια του Γιάνγκα και αυτογκόλ του Σόουζα προήλθε το νικητήριο τέρμα για τον Απόλλωνα που λίγο νωρίτερα, είχε χαμένο πέναλτι με τον Πίττα (σούταρε έξω).