Κύπρος – Μάλτα 2-2, ψυχρολουσία στην εκπνοή του αγώνα

Δεχόμενη τη ψυχρολουσία στην εκπνοή του αγώνα, η Εθνική Κύπρου αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 κόντρα στην Μάλτα, σε αγώνα στο ΑΕΚ Αρένα για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου του 2022.

Ένα φάουλ στο 98’ και ενώ το κυπριακό συγκρότημα βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 2-1, επέστρεψε στην Μάλτα να φέρει το παιγνίδι στα ίσα, στερώντας την νίκη, την οποία η Εθνική Κύπρου ψάχνει από τις 30 Μαρτίου κόντρα στη Σλοβενία.

Το σκορ άνοιξε ο Παπουλλής στο 7ο λεπτό, με τον Μουσκάτ να ισοφαρίζει στο 53’, ενώ την Κύπρο έβαλε εκ νέου σε θέση οδηγού ο Σωτηρίου στο 80ο λεπτό.

Δυστυχώς αντί αυτού, η Μάλτα ισοφάρισε στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μουσκάτ.

Κύπρος: Μιχαήλ, Αντωνιάδης, Ιωάννου, Δημητρίου (85' Ψάλτης), Χ. Κυριάκου (79' Γκόγκιτς), Π. Σωτηρίου, Στ. Ανδρέου (79' Πίττας), Παπουλής (85' Ν. Παναγιώτου), Κ.Σωτηρίου, Λοΐζου (61' Κακουλλής), Κάστανος.

Πρώτη συμμετοχή στην Εθνική μας για τον Μάριο Δημητρίου.

Πηγή: ΚΥΠΕ, ΚΟΠ